Kuzhinë

Pasul me mish

todayApril 13, 2024 18 3

Background
share close

Shërbejeni me bukë misri, misër ose bukë të rregullt. Dhe sigurisht me një sallatë të përshtatshme.

Përbërësit për 4 persona):

 400 gr fasule

 2 karota të reja

 3 grushta panceta ose proshutë

 Pak lëkurë proshutë ose proshutë

 2 salsiçe të gatuara me madhësi mesatare

 2 deri në 3 grushta sallam të thatë pikante

 2 copa brinjë të thara

 2,5 l supë

 2 lugë çaji pluhur paprika të nxehtë (ose 2 speca djegës)

 Piper

 1 lugë e sheshtë Vegeta natyrale

 1 dhe 1/2 lugë çaji majdanoz të freskët ose të thatë

Djegia (opsionale):

 1 lugë gjelle miell të sheshtë

 1 lugë çaji pluhur paprika e ëmbël

 Pak vaj

Përgatitja:

 

Thitni fasulet një natë më parë!

 

Përpara gatimit karotat i presim në kubikë, i presim pancetën/proshutën në rripa ose copa më të vogla dhe salsiçet e gatuara dhe salsiçet e thata i presim në feta!

 

Gatuaj fasulet! Pas një ore zierje i kulloni!

 

(Hiqni lëngun në të cilin janë gatuar fasulet.)

 

Hidhni 2,5 litra lëng mishi ose ujë (nëse përdorni ujë, shtoni dy kube bujoni) te fasulet. Shtoni menjëherë karotat, pancetën, lëkurën e proshutës dhe brinjët e thara!

 

Gatuani në zjarr të ulët!

 

Pas gjysmë ore, shtoni salsiçet e gatuara dhe salsiçet e thata, shtoni erëzat, përzieni dhe vazhdoni zierjen!

 

Kur fasulet të jenë zbutur dhe mishi të jetë gatuar, shtoni roux nga përbërësit e specifikuar.

 

Gatuani edhe 10-15 minuta të tjera!

 

Këshillë:

 

Zakonisht shija është më e mirë dhe ka më pak “probleme të fryrjes” kur fasulet kullohen dhe zihen më gjatë!

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%