Blog masonry

Background

Kuzhinë

Sallatë e freskët me kastravec

Kjo recetë e sallatës së freskët me kastravec është e përkryer për ditët e nxehta të verës.  Me feta krokante kastraveci dhe një salcë kremoze jogurti të rafinuar me kopër dhe hudhër, kjo sallatë ofron një pjatë anësore freskuese dhe të lehtë për t'u përgatitur që shkon mirë me shumë pjata kryesore.  Përgatitni këtë sallatë të shijshme dhe shijoni shijen e verës në çdo pirun! Përbërësit   ▢1 kastravec - ose 5 mini tranguj   ▢1 thelpi hudhër   ▢3 […]

todayMay 28, 2024 17 6

Kuzhinë

BUFER I VOGEL I SHPEJTE

BUFER I VOGEL I SHPEJTE DHE I LEHTE PA MUAJ QE NUK THYSH VAJ  Përbërësit: - 500 g miell - 2 lugë çaji pluhur pjekjeje - 1 lugë çaji kripë - 250 ml kos - 1 vezë - Vaj luledielli për tiganisje Përgatitja: 1. Shosh miellin në një tas dhe shtojmë pluhurin për pjekje dhe kripën. Përziejini mirë. 2. Masës së miellit i shtojmë kosin dhe një vezë. Gatuaj gjithçka në një brumë të butë. 3. Hapeni brumin në një […]

todayApril 23, 2024 15 5

Kuzhinë

Ravani

 Nuk kam fjalë të përshkruaj sa shumë na ka pëlqyer kjo tortë    Për të bërë shurupin, përzieni 600 gram sheqer dhe 1 litër ujë. Lëreni përzierjen të ziejë për 15 minuta para se ta hiqni nga zjarri dhe të shtoni lëngun e një limoni. Lëreni shurupin të ftohet. Për brumin e kekut do t'ju nevojiten 10 vezë të mëdha, 10 lugë sheqer, 11 lugë miell, 1 lugë çaji ekstrakt vanilje dhe 1 lugë çaji pluhur pjekjeje. Është e rëndësishme […]

todayApril 23, 2024 14 3

Kuzhinë

Pasul me mish

Shërbejeni me bukë misri, misër ose bukë të rregullt. Dhe sigurisht me një sallatë të përshtatshme. Përbërësit për 4 persona):  400 gr fasule  2 karota të reja  3 grushta panceta ose proshutë  Pak lëkurë proshutë ose proshutë  2 salsiçe të gatuara me madhësi mesatare  2 deri në 3 grushta sallam të thatë pikante  2 copa brinjë të thara  2,5 l supë  2 lugë çaji pluhur paprika të nxehtë (ose 2 speca djegës)  Piper  1 lugë e sheshtë […]

todayApril 13, 2024 18 3

Kuzhinë

Kifle

Përbërësit 500 g miell 100 g gjalpë të shkrirë 150 ml qumësht të ngrohtë 1 e verdhe veze 50 ml shurup panje 1/2 kub maja e freskët 1/2 pako pluhur pjekjeje    Përgatitja: 1. Thjesht hidhni miellin me pluhurin për pjekje në një tas dhe lini një pus të vogël në mes për majanë. Pastaj thërrmoni majanë atje.   2. Më pas ngrohni qumështin dhe shtoni rreth gjysmën e tij në majanë në pus. Lëreni majanë të aktivizohet për 1-2 […]

todayApril 12, 2024 13 3

Musikë

Bebe Rexha rrëfen gjëra të paditura më herët rreth muzikës së saj

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Bebe Rexha, ka treguar disa gjëra në lidhje me muzikën e saj që nuk kanë qenë të ditura deri më tani. Në një intervistë për Billboard, ajo ka thënë se videoja e saj e preferuar është ajo e këngës “Sacrifice” e cila ishte e inspiruar nga filmi “Blade”. “Unë dhe shoqet e mija shkojmë të hakmerremi ndaj një personi shumë të keq” ka thënë Rexha. Ajo tutje ka treguar se procesi i incizimit të këngëve […]

todayMarch 22, 2024 17 4

Botë

Will Smith: Kam lexuar Kuranin nga fillimi në fund gjatë Ramazanit

  Ylli i Hollivudit Will Smith tërhoqi vëmendjen me deklaratat e tij për Islamin. Aktori 55-vjeçar njoftoi se ka lexuar Kuranin, librin e shenjtë të myslimanëve, nga fillimi deri në fund Ramazanin e kaluar. Will Smith, i cili ishte i ftuar në Podcastin Big Time të gazetarit egjiptian Amr Adeeb; “Më pëlqeu thjeshtësia e tij; Kurani është shumë i qartë; i qartë kristal. Është shumë e vështirë të largohesh me keqkuptime,” tha ai. Will Smith vazhdoi duke thënë se ai ishte i […]

todayMarch 20, 2024 13

Kosovë

Kurti për REL: Nuk ka propozime që pranohen e që janë në kundërshtim me rregulloren e BQK-së

Të gjitha problemet, të cilat mund t’i kenë qytetarët serbë lidhur me rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, me anë të së cilës ndalohet përdorimi i dinarit serb, Qeveria e Kosovës do t’i adresojë me shpejtësi, thotë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Kurti thotë se nga takimi i sotëm i kryenegociatorëve në Bruksel pret gjëra konkrete. Kurse, thekson se ka pasur vazhdimisht opsione të ndryshme për çështjen e dinarit. Kurti nuk deshi […]

todayMarch 19, 2024 15

Europë

Mindful Parenting – Nurturing Resilient and Happy Children

Parenting is a profound journey, and this article explores the principles of mindful parenting. Discover how incorporating mindfulness practices into parenting can nurture resilient and happy children. From cultivating patience to fostering emotional intelligence, this article provides practical tips for creating a supportive and mindful parenting approach that contributes to the well-being of both parents and children. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam pretium volutpat nulla eu mollis. Quisque ultrices ipsum vel augue eleifend sagittis. Ut sit […]

todayJanuary 3, 2024 48

0%