Ngjarje

28 Nëntori dita e flamurit kombtar dhe pamvarsisë së Shqipëris

today November 28, 2024my_locationPrishtinë


Background
share close

28 Nëntori  edhe në Kosovë

Festa e 28 Nëntorit është ditë e shënuar për mbarë kombin, ditë kur flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare, zbarkon kudo në fshatra dhe qytete, rrugë dhe sheshe, përmendore dhe objekte shkollash, dyer e dritare dhe ballkone shtëpish për t’u valëvitur krenar, nën erën e ngrohtë të lirisë në pjesët e lira të atdheut, ani pse edhe ky Nëntor i gjen shqiptarët me aspirata të vjetra dhe të kahershme për çlirimin e të gjitha trojeve tona dhe bashkim të përgjithshëm kombëtar.

Ndonëse ajo që i shqetëson më shumë edhe personalitet tona publike është fakti se ende kjo festë nuk është përfshirë si festë kombëtare në Kosovë


Details
Begin November 28, 2024 H 11:11 am
End November 28, 2024 H 11:00 pm
Location Prishtinë
Rate it
0%